„Ne palite klime na +40“: Ljevica idiotskim idejama ljude tjera desnim populistima

Ono što se ovih dana događa u Francuskoj, ali i Ujedinjenom Kraljevstvu i Njemačkoj je nešto potpuno ludo. Korištenje klima-uređaja, la clim, kako Francuzi to zovu, postalo je ideološko pitanje.
Ukratko, ako tražite klimu na plus 40, desničar ste. Ako je stavite na zgradu – to je nešto kao da ste u nas stavili zastavu s ušatim U. Neki političari lijevih i zelenih stranaka u tim zemljama puni užasa govore o zahtjevima građana za klima-uređajima. Klima-uređaj se smatra tako nazadnom desničarskom idejom da bi vas u hrvatskim uvjetima proglasili doslovno – ustašom.
Ako će u Europi rasti formalno desni populisti i prodavači magle (formalno desni zato što u stvarnosti prodaju načela koja sami ne provode) znate tko će biti uzrok tome? Ove potpuno sulude politike dijela europske ljevice i zelenih gdje se ljudi koji se žele rashladiti na četrdeset stupnjeva proglašavaju ekstremistima.
Ministrica užasnuta ugradnjom klima-uređaja
Francuska ministrica Monique Barbut ovih je dana s užasom govorila o zahtjevima da se klima-uređaji postave posvuda, pitajući hoće li oni spriječiti šumske požare, propast usjeva ili smrt životinja. Pritom je dodala da klimatizacija može biti hitna mjera, ali ne i stvarna prilagodba klimatskim promjenama.
Sličnu moralnu nelagodu ranije je u Guardianu izrazila Emma Beddington, pišući da je klimatizacija „filozofski problematična“ jer nepodnošljivo čini podnošljivim i time slabi osjećaj hitnosti klimatske krize. Drugim riječima, ako vam je prevruće i uključite klimu, imat ćete svoj „hladni balon“ i nećete razumjeti širu sliku. Argumentacija otprilike u razini onoga: kako se usuđujete naručiti miješano meso, a dobar dio Afrike gladuje.
Njemačka je također u velikim problemima – ne samo u starim zgradama i centrima gradova gdje je klima-uređaj teško ugraditi, nego i u bolnicama građenima u ovom stoljeću, koje često nemaju ozbiljan sustav klimatizacije.
Građene su s idejom pasivnog hlađenja: izolacija, strujanje zraka i srodna tehnička rješenja. Kako bi naši narodi i narodnosti rekli: propuh ili promaja. Sada tamo leže ljudi u post-operativnoj fazi u sobama gdje je preko 30 stupnjeva.
Belgija je došla do toga da javni prijevoz, ta sveta krava europske ekologije, usred vrućine skida vlakove s reda vožnje jer su im stare kompozicije bez klime postale limene kutije u kojima se čovjek ne vozi nego dinsta skupa s drugim patnicima.
Hlađenje bez klime ne funkcionira na plus 35
Znate gdje je štos? Kada se krenulo ozbiljno govoriti o zgradama s niskim ili neutralnim emisijama CO₂, razvila se i ideja pasivnog hlađenja: ukratko, zgrada tako projektirana da joj klima treba što manje ili uopće ne treba.
Stvar u osnovi nije blesava. Naprotiv, ljudi su se pasivnim hlađenjem bavili tisućama godina: od debelih zidova i unutarnjih dvorišta, što dobro poznajemo i u Dalmaciji, do perzijskih vjetrenih tornjeva, svojevrsnih drevnih klima-uređaja. Ako vam zvuči egzotično, proguglajte windcatchers, zanimljiva priča.
U modernoj verziji sve to znači dobru izolaciju, sjenila, zelenilo, noćno provjetravanje, pametnu orijentaciju zgrade, materijale koji ne pretvaraju stan u roštilj i sustave koji koriste strujanje zraka umjesto kompresora. Ali kada danima imate 35 ili 40 stupnjeva, stvar ne funkcionira. Treba klasičan klima-uređaj. Toplinska pumpa. Nešto treće. Treba vam aktivna klimatizacija.
Međutim, u dijelu progresivnih ekoloških krugova klima se počela tretirati kao ideološki neprijatelj, nešto u rangu mahanja zastavom s ušatim U kod nas. Palite klimu – desničar ste, rigidni, nemoralni desničar. Uništavate planet i jačate toplinske udare.
Pametovanje dobrostojeće više klase
Znate tko vam to najčešće govori? Govore vam to ljudi urednih primanja, iz rashlađenih ureda, možda i s kakvom ladanjskom kućom u kojoj se, kada grad postane kotao, može provesti nekoliko dana u sjeni vinove loze i iskazivanja vlastite moralne nadmoći. Govore vam to ljudi kojima je vrućina tema za onu posebnu europsku disciplinu javne nadvrline, u kojoj se tuđi znoj pretvara u dokaz vlastite klimatske svijesti.
Zamislite sada umjesto pripadnika zelene elite u lanenoj košulji nekog drugog. Čovjeka koji je osam sati radio u pogonu, skladištu, kuhinji, na cesti ili na skeli. Dođe doma u stan od četrdeset kvadrata, na treći kat, s djecom, betonom oko zgrade, asfaltom ispod prozora i zidovima koji su se cijeli dan grijali.
Onda mu se pojavi neki dobro situirani pripadnik ljevice ili zelene stranke, dakle navodni zaštitnik radnika, pa mu objašnjava da bi uključivanje klime moglo biti moralno problematično jer ne vidi širu sliku. Ne vidi vrlinu. Ne vidi moralnu nadmoć. Uključivanjem klime pokazuje svoju nazadnost, moralno posrnuće i pripadnost rigidnim desnim politikama.
Posljedica je jednostavna – čovjek će iznerviran na onoj temeljnoj biološkoj, egzistencijalnoj razini glasati za prvog populista koji će reći istinu: „Čine vas blesavima.“ Glasat će za prvog koji će reći: „Ugrađujte klime i rashladite se, a da se oko toga ne morate ispovijedati kao da razmišljate o smrtnom grijehu.“
Prilagođavanje vrućini nije ideologija
Naravno, slažemo se da ne treba hladiti uredske tornjeve na 19 stupnjeva i grijati na 24 stupnja tijekom zime. Slažemo se da trebamo i više zelenila (Split, Zagreb, Rijeka: kako vam ide prostorno planiranje, parkovi i sadnja stabala?). Ali stvarati ideologiju od toga da ljudi žele ohladiti stan, da ne žele boraviti u bolnici gdje je u sobama preko 30 i da žele ugodan, a ne smrdljiv javni prijevoz – potpuno je promašeno.
Dodatno, ovakvim nastupima posebno se prave blesavima oni koji rade fizički, oni koji su nižih socijalnih kategorija ili nižih primanja. To je klasna bešćutnost fine urbane elite profinjenih pogleda i lanene košulje. Gradite pasivne kuće! Sadite zelenilo! Super prijedlozi ako imate novca za finu kuću s parkom okolo. Samo, radnička klasa obično tako ne živi.
Most prema populizmu
Kada bogatiji slojevi dobrostojeće ljevice ili zelenih počnu siromašnijima objašnjavati da je njihova potreba za osnovnom ugodom i zdravljem moralno sumnjiva, netko treći će doći i reći: „Vidite? Oni vas preziru.“ I dobit će glasove.
I za kraj – dobra ilustracija onog što se događa. Zbog toplinskog vala ugašena klima u sjedištu Europske komisije. No, ugašena je za katove s radnicima, a ne one više, gdje sjede europski šefovi. Kao u stara vremena, gospodi neka bude ugodno, a kmetovi neka smrde.
Stoga, nemojte se čuditi kada iz kakve pivnice nikne novi populist, osluhne ono što pristojna politika ne želi čuti od građana i ponudi im instant-rješenja. Neke europske politike počele su izravno ponižavati ljude. Ljude koji se kuhaju na plus 40 stupnjeva. Poniženje se u politici uvijek vrati. Učili smo povijest.
*Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije Index.hr portala
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Kliknite ovdje.
