Njemački ultradesni AfD je sve popularniji i želi vlast. Kakva je to stranka?

STRANAČKI kongresi radikalno desne Alternative za Njemačku (AfD) uvijek su predstavljali spektakl. Na pozornici su članovi ove stranke javno napadali svoj stranački vrh, zviždali i smijali se svojim stranačkim čelnicima. Šefove svoje stranke znali su i doslovno otjerati. Pritom se stranka gulila kao luk: protjerane su navodno umjerenije nacionalno-konzervativne snage, a radikalna desničarsko-ekstremistička jezgra je sve više dolazila do izražaja i širila svoju moć, piše Deutsche Welle.
>> Raste popularnost ekstremne desnice u Njemačkoj: „Spremni smo formirati vlast“
AfD je uvijek uspijevao zadržati pažnju: kao radikalna stranka fundamentalne oporbe, koja se suprotstavlja svim drugim njemačkim strankama. Ona je u više navrata stavila svoj pečat na glavne rasprave: svojim odbacivanjem gotovo svakog oblika useljavanja i zahtjevom za masovnim vraćanjem tražitelja azila u zemlje porijekla, odbijanjem cijepljenja protiv korone ili svojim proruskim kursom u vanjskoj politici.
Aktualni Kongres AfD-a, koji se održava posljednjeg vikenda u srpnju i prvog u kolovozu u istočnonjemačkom Magdeburgu, održava se u novom svjetlu. „Ne treba očekivati žestoke borbe za moć, vlast i preokrete. Pitanje političke orijentacije AfD-a je interno razjašnjeno“, kaže sociolog i stručnjak za radikalnu desnicu David Begrich iz Magdeburške udruge Miteinander e.V. (Zajedno) i dodaje: „Prevladalo je etničko-nacionalističko i ekstremno desno krilo.“
„Mi smo najuzbudljivija desničarska stranka u Europi“
A to krilo je u ovom trenutku samouvjerenije nego ikad: „Mi smo trenutno najuzbudljivija desničarska stranka u Europi“, rekao je eurozastupnik AfD-a Maximilian Krah tijekom jednog okruglog stola u mjestu Schnellroda, Saska-Anhalt, na kojem se raspravljalo o velikoj podršci njegovoj stranci, koja se ogleda u rezultatima istraživanja javnog mnijenja.
Razlog tome je, po riječima Kraha, vlastiti radikalizam: „Zato što svugdje važi pogrešno načelo: ako želite podršku i postotke, morate prilagoditi sadržaj, morate se ulizivati i povlađivati. A mi kao AfD sada smo pokazali da smo ostvarili ove rezultate s našim, sadržajno gledajući, jasnim smjerom.“
Pod „jasnim smjernicama“ AfD podrazumijeva radikalno odbacivanje gotovo svih političkih dostignuća prošlih desetljeća u Njemačkoj: za stranačku konvenciju u Magdeburgu vodeće ideja za europske izbore 2024. glasi: „Njemačka mora izaći iz Europske unije, iz zajedničke valute eura i iz NATO-a. Europski parlament mora biti ukinut. Mjere protiv zaštite klime i za obnovljive izvore energije moraju biti ukinute.“
AfD poziva na etabliranje „Tvrđave Europe“, kao brane protiv useljenika i protiv islama. Borba protiv rasizma i diskriminacije se odbacuje, isto kao i suočavanje s brutalnom njemačkom kolonijalnom poviješću: „Kultura krivnje i srama, koju postkolonijalna ideologija želi uspostaviti širom Europe, ne odgovara povijesnim činjenicama. Stoga je odbacujemo.“
Nekritični prema neonacizmu
Pritom AfD sve otvorenije zastupa zajednički cilj, za koji se zalaže s desničarskim ekstremistima i grupama. Ni pozitivan odnos prema otvorenom neonacizmu, Adolfu Hitleru i zločinačkom vremenu nacionalsocijalizma za brojne važne dužnosnike ove stranke nije imao nikakvih unutarstranačkih posljedica. Pored toga, brojni dužnosnici AfD-a zapošljavaju bivše neonaciste i ekstremne desničare.
„Što se tiče povezanosti s ekstremno desnim udrugama i osobama, AfD djeluje po logici: ako nas uhvate s rukom u vreći sa slatkišima, onda ćemo reći: ‘Nismo htjeli uzeti te slatkiše!‘“, primjećuje slikovito stručnjak za ekstremnu desnicu David Begrich iz Magdeburga. I zaključuje: „A ako ih ne uhvate, nastavit će trpati čokoladu u usta.“
Usprkos svemu, linije podjela u AfD-u nisu nestale, što pokazuje prije svega politika prema Rusiji, kaže Begrich. „Na području istočne Njemačke ljudi iza zatvorenih vrata, a ponekad i otvoreno, iskazuju simpatije za rusko društveno uređenje, pa čak i za Putinov agresorski rat protiv Ukrajine. To je sasvim drugačije u zapadnonjemačkim podružnicama AfD-a.“
Međutim, za sada se ne očekuje veći sukob jer su za uspjeh AfD-a prvenstveno zaslužne radikalne istočnonjemačke stranačke podružnice. A njihov utjecaj će samo rasti, kaže David Begrich koji očekuje i uspjeh ove stranke na predstojećim lokalnim izborima.
AfD kao veliki izazov za politički sustav u Njemačkoj
Ovo je veliki izazov za politički sustav u Njemačkoj. Zaposleni u uredima za zaštitu ustavnog poretka i stručnjaci za desni ekstremizam već godinama upozoravaju na antidemokratske i mizantropske tendencije u AfD-u, prije svega zbog njihove definicije što to znači „biti Nijemac“. Za AfD njemačka putovnica nije dokaz da je netko Nijemac.
Ova stranka propagira etničko-kulturološki pojam naroda. I stalno upućuje brojne rasističke uvrede na račun useljenika i fantazira o njihovoj deportaciji. Čineći to, AfD krši jedno od najvažnijih načela njemačkog ustava i jednu od velikih lekcija iz nasilne njemačke povijesti: da ni jedan Nijemac ne smije biti u nepovoljnom položaju zbog svog porijekla, vjere ili kulture.
Politička konkurencija još nije iznašla odlučan način odnosa prema AfD-u. Prije svega se demokršćani i njihov stranački čelnik Friedrich Merz spore oko jasnog stava. CDU s jedne strane želi ponovo pridobiti i vratiti svoje birače koji su otišli u AfD. Pritom, postoje brojne veze i preklapanja na gradskoj i lokalnoj upravnoj razini.
S druge strane, ovaj čelnik CDU-a je čvrsto obećao da će podići zaštitni zid prema AfD-u. Stalni kurs kolebanja do sada je koristio samo jednoj stranci – AfD-u, kaže David Begrich i zaključuje: „Rasprava u Njemačkoj o AfD-u se odvija potpuno pogrešno.“