Krtica u bašti je BOŽJI dar
Zanimljivosti o krticama
Krtice postoje u raznim bojama. Mogu biti crne, krem, sive, narandžaste, bele i šarene.
Krtice nisu slepe, ali vide jako slabo i ne raspoznaju boje. Mogu videti samo svetlost i pokrete. ZA pronalazak hrane i drugih krtica koriste vid i miris.
Krtice mogu da iskopaju pet metara za sat vremena.
Imaju mogućnost da paralizuju crve i insekte sa otrovom u pljuvačci. Na taj način mogu da sačuvaju hranu za kasnije u jednoj od njihovih podzemnih prostorija.
Zbog jedinstvenog adaptivnog hemoglobina, krtice mogu da prežive ispod zemlje sa niskim nivoima kiseonika i visokim nivoima ugljendioksida.
Кртице (лат. Talpidae)[1] су породица сисара из групе бубоједа (Insectivora). Ова породица обухвата углавном фосоријалне врсте (воде подземан начин живота) које насељавају Азију, Европу и Северну Америку.[2][3] Спадају у примитивније сисаре.
Неке врсте су делом и водене, као што су Десмани.[4] Имају цилиндрична тела прекривена црним крзном са малим или покривеним очима и генерално се не служе видом, док им уши нису видљиве. Хране се малим бескичмењацима који такође живе испод земље. На подручју Евроазије и Америке се налази 35 врста. Кртице се погрешно сматрају штеточинама: не једу корене биљака већ инсекте и наметнике, а копањем мешају хумус. Једини су проблем накупине земље када изађу на површину.
Однос са људима
Све врсте из породице Talpidae класификоване су као „забрањени нови организми“ према новозеландском Закону о опасним супстанцама и новим организмима из 1996. године, што спречава њихов увоз у земљу.[6]