Europarlamentarci traže sankcije protiv Dodika i njegovih suradnika

SKUPINA zastupnika u Europskom parlamentu, uključujući hrvatskog Tonina Piculu, danas je zatražila od dužnosnika Europske unije da odlučno reagiraju na krizu u BiH i uvedu sankcije srpskom članu kolektivnog Predsjedništva Miloradu Dodiku.
Devetorica europarlamentaraca iz različitih političkih frakcija u pismu europskim ministrima vanjskih poslova, šefu europske diplomacije Josepu Borrellu i šefu delegacije EU u Sarajevu Johannu Sattleru kažu da se BiH suočava s najtežom političkom krizom od kraja rata za koju su najodgovorniji Dodik i njegova stranka SNSD.
“Pozivamo vas da podržite nametanje čvrstih sankcija Dodiku”
U pismu koje je objavio portal Dnevnog avaza navode kako se neustavni bojkot legitimnih državnih institucija BiH, koji dužnosnici iz Republike Srpske provode od srpnja zbog donošenja zakona o zabrani nijekanja ratnih zločina, pokazao kao prvi korak u konkretizaciji Dodikovih secesionističkih planova, a najava uspostave vojske RS-a dokaz je da on ne kani odustati.
Eurozastupnici upozoravaju kako je Dodik u provedbi tih planova osnažen ne samo potporom koju ima u Beogradu i Moskvi nego i činjenicom da izostaje odlučnija reakcija EU, uključujući to da prošlotjedna rasprava o BiH na Vijeću za vanjske poslove Unije nije dala nikakav konkretni i snažan rezultat.
“Pozivamo vas da podržite nametanje čvrstih sankcija Dodiku i svim drugim osobama bliskim vodstvu RS-a odgovornim za kršenje ili podržavanje kršenja Daytonskog sporazuma. Ovo je jedini održiv način očuvanja mira i teritorijalnog integriteta BiH. Jednostavnim nastavkom dijaloga s ovim liderima, od kojih jedan otvoreno prijeti secesijom, bez odgovarajućih posljedica, EU de facto dopušta kršenje Daytona, a time i suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH”, stoji u pismu.
Kriza u BiH
Europarlamentarci traže od europskih šefova diplomacija da Vijeću za vanjske poslove predlože utvrđivanje liste odgovornih za nastalu krizu u BiH, kao i fizičkih ili pravnih osoba povezanih s njima, uključujući službenike, političare, osoblje sigurnosti, tvrtke, sportaše i sportske saveze na koje bi se primijenile sankcije.
Uz Piculu, pismo je potpisalo još šestero europarlamentaraca, uključujući izvjestitelja za BiH Paola Rangela iz Europske pučke stranke i Romea Franza iz Zelenih, koji je predsjedatelj izaslanstva za odnose s BiH.
Dodik je pod pritiskom odustao od napada na Oružane snage BiH, kaže Schmidt

VISOKI predstavnik međunarodne zajednice za BiH Christian Schmidt ustvrdio je da je lider bosanskih Srba, Milorad Dodik, pod pritiskom ipak odustao od plana da dovede u pitanje opstanak Oružanih snaga BiH, no njemački političar upozorava da kriza u BiH time još nije riješena.
U razgovoru za britanski Guardian tijekom ovotjednog boravka u Washingtonu Schmidt je rekao da su “regionalni lideri” uvjerili Dodika da odustane od povlačenja bosanskih Srba iz sastava jedinstvene bosanskohercegovačke vojske i uspostave vojske Republike Srpske.
Schmidt nije objasnio tko je to Dodika uspio uvjeriti da je riječ o opasnom planu, koji bi mogao odvesti cijelu BiH, ali i regiju u sukobe, no poznato je da je srpski član Predsjedništva BiH ranije odvojeno razgovarao s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, mađarskim premijerom Viktorom Orbanom te slovenskim premijerom Janezom Janšom.
Zaokret nakon razgovora s Vučićem, Orbanom i Janšom
Nakon tih sastanaka Dodik je počeo govoriti o tome da mu je prihvatljivo i smanjenje Oružanih snaga BiH, a ne samo njihovo ukidanje, što je ponovio i u srijedu, kada je u Sarajevu razgovarao s povjerenikom EU za susjedstvo i proširenje Oliverom Varhelyijem.
“Vidimo da je nakon mnogo razgovora, uključujući i one u susjedstvu, dobio poruku da nitko neće prihvatiti put koji vodi povećanoj mogućnosti političkog i, nadajmo se, ne i vojnog sukoba”, kazao je Schmidt u tekstu koji potpisuje washingtonski dopisnik Guardiana Julian Borger, i sam dobar poznavatelj stanja u BiH i regiji.
Schmidt je ocijenio da u BiH, na sreću, nema previše oružja, pa je time i mogućnost izbijanja sukoba smanjena, no upozorava da Dodikova separatistička retorika, kao i njegove najave da će osporiti postojeći jedinstveni sustav prikupljanja poreza i carina na državnoj razini te državno pravosuđe, vode zemlju u “tešku krizu”.
“Dodik se doveo u situaciji u kojoj mu je teško napraviti korak unatrag”
Dodik je, smatra Schmidt, sam sebe doveo u situaciju u kojoj mu je teško napraviti korak unatrag, a da zbog toga ne izgubi na političkoj vjerodostojnosti, pa je upravo zbog takvog stanja stvari nužan “vrlo jasan” odgovor međunarodne zajednice.
Dođe li do disolucije BiH, upozorava Schmidt, to će biti scenarij koji će imati posljedice po cijelu regiju.
Iz Schmidtova ureda u Sarajevu (OHR) potvrdili su da se on tijekom boravka u Washingtonu sastao s dužnosnicima američke administracije, uključujući savjetnika za nacionalnu sigurnost Jakea Sullivana, savjetnika State Departmenta Dereka Cholleta i podtajnicu u State Departmentu Victoriju Nuland, koje je upoznao s “neodgovornim avanturističkim inicijativama koje dolaze od rukovodstva Republike Srpske”.
“Spriječiti poništavanje rezultata postignutih tijekom proteklih 26 godina je ključan prioritet. Uspješan odgovor na trenutne izazove pružit će Bosni i Hercegovini priliku da napreduje na putu prema EU, što podrazumijeva i ispunjavanje ciljeva i uvjeta za okončanje međunarodne supervizije”, glavna je poruka koju je Schmidt prenio svojim američkim sugovornicima.