Paradajz Foto: Thinkstock
Jednogodišnja zeljasta biljka, jedna od najrađe gajenih povrtarskih kultura, sočnih plodova crvene boje, izuzetno zdravih za jelo. Postoje mnoge kultivisane sorte paradajza, različite po veličini, obliku i vremenu sazrevanja. U paradajzu ima izuzetno mnogo vitamina , minerala ,soli i kiselina, što ga čini veoma zdravom hranom.
Svež crveni paradajz je hrana isključivo bazne reakcije. On sadrži veliku količinu limunske i jabučne kiseline i izvestan procenat oksalne kiseline. Ove kiseline su neophodne za procenat izmene materija u organizmu.
FOTO: PROFIMEDIA
Ako se paradajz kuva ili na bilo koji način konzervira, organske kiseline prelaze u neorganske i postaju vrlo štetne za ljudski organizam.Utvrđeno je da kada se istovremeno konzumiraju kuvan ili konzerviran paradajz sa šećerom, čokoladom ili skrobom u mokraćnoj bešici i bubrezima se stvara kamen. Ne sme se koristiti zelen paradajz zbog prisustva solanina.
Svež paradajz najbolje je jesti bar pola sata pre obroka. Može se jesti istovremeno sa voćem, jer je korisno.
Petar Jovanović 0112418228 ili 0695497340
Ove namirnice su odlična prevencija protiv raka bubrega
Često konzumiranje paradajza i drugih vrsta voća i povrća, koje sadrže visok nivo likopena, u novoj studiji je povezano s manjim rizikom obolevanja od raka bubrega.
IZVOR: RADIOSARAJEVO
Inače, likopen je antioksidant odgovoran za boju paradajza, lubenica, grejpfruta i papaje, a ranija istraživanja povezala su unos likopena s manjim rizikom za razvoj karcinoma pluća i želuca.
Novi nalazi su prikupljeni tokom poslednjih 20 godina od gotovo 9.200 ispitanica koje su prošle menopauzu. U proseku su učesnice istraživanja s najvećim unosom likopena imale 45 odsto manji rizik obolevanja od raka bubrega nego ispitanice koje su konzumirale najmanje količine.
Naučnici veruju da je dobijene nalaze moguće objasniti uticajem likopena na smanjenje oksidativnog stresa povezanog s razvojem raka bubrega.
Prema podacima za SAD, rak bubrega je deveti najčešći oblik karcinoma u toj zemlji, oko dva odsto svih slučajeva raka u Americi se odnosi na rak bubrega.
REZULTATI SU ČUDESNI: Dva meseca je svakog dana pila čašu soka od paradajza, evo šta joj se dogodilo
ŽENA „Kada kažete paradajz, mi mislimo na supernamirnicu“, uglas govore naučnici iz prestižnih medicinskih ustanova.
Kako bi proverili zašto, stručnjaci sa Univerziteta Tajvan odlučili su da sprovedu jedan eksperiment.
Okupili su žene različitih starosnih dobi, težine i porekla, i dali im da piju po jednu čašu (oko 250 ml) soka od paradajza svakog dana, tokom dva meseca.
Najbrža i najvidljivija promena bila je značajan gubitak kilograma, a stručnjaci su naglasili da se ne radi o izbačenoj tečnosti, već samo o masnim naslagama!
„Testirane žene nisu menjale svoje navike u ishrani ili vežbanju, a već nakon nekoliko dana rezultati su se i te kako videli“, otkrivaju naučnici koji su sproveli eksperiment.
Takođe, oni su ženama na početku i na kraju istraživanja vadili krv.
„Primećen je značajno niži nivo holesterola, a povećan likopen – antioksidant iz paradajza, koji sa sobom nosi pregršt benefita po zdravlje“, kažu naučnici.
Sok od paradajza odličan je za kožu i blistav ten, a značajno smanjuje i kašalj, sprečava anemiju, ublažava reumatske simptome i popravlja krvnu sliku.
Ako ste preterali sa vežbanjem, popijte sok od paradajza i tegobe će nestati, a odličan je prirodni lek i zagrčeve u mišićima, jer je prava riznica magnezijuma – sadrži čak 11 mg na 100 grama.
Takođe, paradajz sadrži i kalijum, kalcijum, biljne proteine, kao i ugljene hidrate i neophodan vitamin C. Zato i vi požurite i počnite sa ovom odličnom navikom.
Eksperiment je pokazao i da jedna čaša soka od paradajza dnevno ojačava imunitet, štiti od srčanih bolesti, ali i smanjuje rizik od razvoja raka! Osim toga, ovaj osvežavajući napitak pomaže i kod problema sa varenjem,stimuliše izbacivanje tečnosti, čuva zdravlje i sprečava bolesti bešike, pankreasa, jetre i pluća.
Ako planirate da koristite kupovni sok od parajza, vodite računa da bude organskog porekla, inače efekti neće biti potpuni.
Najbolje je da napravite domaći sok, i to od 6 kilograma paradajza, 4 kašike šećera i dve kašike soli.
Priprema: Skinite peteljke, pa dobro operite paradajz u hladnoj vodi. Isecite ga i sameljite, pa dodajte so i šećer i stavite da se kuva.
Mešajte što češće da ne zagori, a kada provri, kuvajte još 10 minuta uz neprestano mešanje. Vreo, skuvani paradajz izlijte u sterilisane staklene flaše i dobro zatvorite.
Kada se ohladi, odložite flaše na hladno mesto.