Gasne elektrane i zelena energija alternativa struji iz uglja
U oceni da alternativa izgradnji Termoelektrane „Kolubara B“ postoji, stručna javnost u Srbiji je jednoglasna međutim kada je reč o tome da li bi se od tog projekta trebalo odustati mišljenja su potpuno suprotna.

Tema nastavka izgradnje TE „Kolubara B“, koja je započeta pre 35 godina a sa kojom se u međuvremenu stalo, ponovo je dospela u žižu javnosti nakon zbora Sindikata „Rudarskog basena Kolubara“ održanog u znak protesta što Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije nije odobrilo sprovođenje tog projekta.
Rukovodstvo tog sindikata, smatra da Zorana Mihajlović, ministarka na čelu tog resora ne samo da želi da se od izgradnje TE „Kolubara B“ odustane, već i da se zalaže za ukidanje svih termo blokova za proizvodnju struje u Srbiji najkasnije od 2030. godine, što ona kategorično poriče.
Podsećanja radi, Elektroprivreda Srbije i kineska kompanija Pauer Čajna potpisali su preliminarni sporazum o saradnji u izgradnji TE „Kolubare B“. Procenjena vrednost te investicije je oko 385 miliona evra.
Direktor firme „Energia gas end pauer“ Velimir Gavrilović kaže za Danas da je u konkretnom slučaju u pravu ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović a ne oni koji se zalažu za izgradnju nove Termoelektrane „Kolubara B“.
– Ono što treba naglasiti je to da je ovo u prvom redu unutarstranački obračun u okviru Srpske napredne strane. Znači u pozadini slučaja je čisto politička priča koja se prenela na teren energetike. Kada se gleda iz ugla struke ideja o izgradnju novog termo postrojenja za proizvodnju struje, odnosno „Kolubare B“ je potpuno neracionalna. Zašto bi Srbija u trenutku kada se dosta zemalja odriče termokapaciteta kao velikih zagađivača gradila termoelektranu. Zna se šta Evropa po tom pitanju traži od Srbije, odnosno da sugeriše ukidanje takvih proizvodnih postrojenja, te bi samim tim to bi bile uzalud bačene pare. Imali bi termoeletranu koja zagađuje životnu okolinu a svejedno će u jednom trenutku morati biti ugašena kao i svi drugi termo blokovi – objašnjava naš sagovornik.
Prema njegovim rečima gasne elektrane su alternativa, odnosno daleko isplativije rešenje od izgradnje TE „Kolubara B“.
– Reč je o postrojenjima koja u znatno manjoj meri nanose štetu životnoj sredini od termoelektrane. Iz takvih postrojenja bi mogla da se proizvodi i struja i toplotna energija. Ne bi bilo površinskih kopova, glomazne mašinerije koja na njima postoji i ne bi se kopao ugalj koji šteti ljudskom zdravlju. Shodno tome, racionalnije je razmišljati u tom pravcu nego graditi novo termo postrojenje. Elektroprivredi Srbije bi bilo korisnije da se okrene ulaganju u obnovljive izvore energije. Što EPS ne bi gradio sopstveni vetropark i solarne panele. Sve to je bolje od formiranja novih termokapaciteta koji su veliki zagađivači – smatra Gavrilović.
Vojislav Vuletić, generalni sekretar Udruženja za gas Srbije se slaže da je potrebno da se u Srbiji grade gasne elektrane ali istovremeno izriče stav da se ne treba odricati ni termokapaciteta.
– Suština je u tome da treba omogućiti EPS-u da se sprovede ono što je prethodno predviđeno u planovima tog preduzeća. U tom smislu, potrebno je a i korisno graditi gasne elektrane kao postrojenja iz kojih se dobija električna ali i toplotna energija. Međutim, istovremeno treba graditi i termokapacitete tako da od projekta „Kolubara B“ nikako ne treba odustati – zaključuje Vuletić.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Zašto ugalj, a ne gas. Odgovor je jednostavan, zato što je neuporedivo jeftinije.
Zašto ugalj, a ne vetroparkovi i solarna energija. I tu je odgovor jednostavan. Neuporedivo manja ulaganja, a veća sigurnost i kontinuitet proizvodnje struje što kod vetra i sunca nema.
Lako je bogatim zemljama da se igraju ekologa. Stotinama godina su eksploatisali sve živo, rasturali sve moguće, obogatili se, a sada se prave fini, misle na planetu Zemlju.
Ugalj jeftiniji? Po kojoj metodologiji obračuna? To da je „ugalj jeftiniji“ je demagoška politička floskula o „jeftinoj struji“ uz pomoć koje se decenijama kod nas kupuje socijalni mir dok su istovremeno proizvođači i distributeri te „jeftine“ energije najveći gubitaši čije se dubioze peglaju iz budžeta. Troškovi proizvodnje kilovata struje obuhvataju planiranje otvaranja rudnika, planiranje i projektovanje termoelektrane, njenu izgradnju (?) , eksploataciju, troškove održavanja, iskopavanje i transport uglja … Toga kod obnovljivih izvora nema; inicijalna ulaganja su dosta visoka ali kasnije su troškovi svedeni na minimum. Da ne govorimo o ekološkoj šteti i troškovima sanacije tako nastale štete kada su u pitanju fosilna goriva.
Poenta je u tome da se Srbija liši sopstvene energije jer je to uslov suvereniteta. Ukoliko su kritičari toliko za obnovljive resurse zašto sprečavaju izgradnju brana i hidroelektrana. A vetroparkovi ugrožavaju ptice dok solarni paneli pokrivaju veliku površinu. Ne mogu da zamene ni deo potrebne energije. Ovi koji kritikuju jeftinu struju ne mare za cene očigledno. To je naprotiv želja da i struju uvozimo po visokim cenama i zavisimo od drugih.
Termoelektrane su nekada bile jeftinije kada je tehnologija vetrogeneratora i solarnih energana bila u povoju. U međuvremenu su ove tehnologije drastično pojeftinile. U EU više nema njihovog subvencionisanja – jer više nije potrebno, cena je dovoljno pala i ekološka svest je svugde prisutna. S druge strane u EU nijedna banka ne bi htela da finansira izgradnju TE na ugalj. U Kini, koja je pre 10-ak godina gradila po 1 TE na ugalj mesečno, taj proces je zakočen i ubrzano rade na novim, zelenim tehnologijama. Shvatili su da će ugljem prvo uništiti same sebe. Setimo se onih snimaka gradova u smogu i ljudi sa maskama davno pre Korone.
Graditi sada nove TE na ugalj i bazirati se na njima je kao da ulažemo u gradnju fabrika za automobile standarda nižeg od EURO 1.
Dok je Zoke nema zelene struje. Samo preko njenog računa
Nažalost zna se čiji burazer je gazda Vetroparkova po Srbiji i preko njegovih računa sve ide.Nije Andrija.
Pretvoriti termoelektranae u gasnu je interesantno ako moze nesto od postrojenja da se iskoristis.Inace preferiram resenje kompanije Tesla kad je novo investiciono ulaganje u syrujne kapacitete u pitanju.Sa njihove she elektrane mozes da zadovoljis velu Srbiju,a ostalo nek vide sta ce I kako ce.❣️
То се фино каже ко боље излобира како превиђа закон о лобирању а у преводу значи ко боље крумпира, добиће посао, иначе приче о екологији, економији, ресурсима… то је за рају.
Obnovljivi izvori Srbiji ne mogu da budu zamena za ugalj ni po količini ni po ceni ni po baznoj enetgijo – teze koje zastupa ministarstvo nisu odrzive. Energija iz gasnih elektrana je skupa a Srbiju čini ranjivom u slučaju nestanka gasa. Rešenje je nuklearna energija i to da Srbija napravi 4-5 blokova po 1000MW uz razvoj pumpnih hidroelektrana. Kupovina energije u inostranstvu je nepouzdano rešenje.
Apsolutno saglasan.
Zaista bi bilo smisleno da intervjuišete, kada već hoćete informaciju o energetici, nekoga ko nije ekonomista ili nekoga ko nije decenijama već penzioner. I ko nije direktno propagator nekog energenta po definiciji (ekonomista koji propagira vetar i sunce; penzioner koji propagira gas). Već nekoga ko može da Vam prenese zaista validnu informaciju….. a nije da takvih manjka.